Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

28 marca 2023

Mimo coraz lepszych systemów zabezpieczeń, dużej liczby garaży, parkingów strzeżonych, nadal dość często dochodzi do kradzieży samochodów – zarówno w Polsce, jak i innych państwach. Co można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży samochodu?

Gdy wysiadasz z auta, zabieraj kluczyk

W ostatnim czasie dość popularne stały się oszustwa, gdzie obca osoba z jakiegoś powodu prosi Cię, aby wysiąść z samochodu, gdy już chcesz odjechać z parkingu. Np. chce Ci pokazać rzekome uszkodzenie na twoim samochodzie, albo poprosić o pomoc.

Gdy wysiadasz do tej osoby, wiesz o tym, że wysiadasz na chwilę, więc zazwyczaj nie gasisz auta i nie zabierasz kluczyka ze sobą. W tym czasie wspólnik oszusta wsiada do samochodu i odjeżdża.

Samochód po takiej kradzieży zazwyczaj nie zostaje odzyskany, złodzieje mają wszystko dobrze zaplanowane. Dlatego, gdy wysiadasz z samochodu – zabierz ze sobą kluczyk. Schowaj go głęboko w kieszeni. Zachowaj czynność, gdy masz do czynienia z obcymi ludźmi w pobliżu swojego samochodu w sytuacji, gdy właśnie próbujesz skądś odjechać.

Zainstaluj urządzenie śledzące

Warto zainstalować nadajnik GPS, który potrafi z dużą dokładnością pokazać, gdzie znajduje się samochód i wskazać inne parametry samochodu. Firma Petrovision oferuje takie nadajniki wraz z nowoczesną aplikacją działającą na komputerach i urządzeniach mobilnych. Więcej na temat śledzenia pojazdów GPS przez nasze urządzenia dowiesz się tutaj.

Nasze urządzenia śledzą pojazd z dokładnością do jednego metra. Jest obsługa eTOLL oraz generowanie kilometrówki, jeśli ktoś prowadzi firmę i chce odliczać VAT. W przypadku podłączenia do matrycy CANN, można śledzić niemal wszystkie parametry pojazdu, łącznie ze stanem paliwa.

Parkuj w widocznych miejscach lub zainwestuj w garaż

Jeśli masz możliwość, parkuj w miejscu, w którym masz oko na swój samochód i w którym łatwo dostrzec, gdy coś jest nie tak. Optymalną sytuacją jest trzymanie samochodu w zamkniętym garażu. Nie tylko pozwala to na zmniejszenie prawdopodobieństwa kradzieży pojazdu, ale też zwiększa żywotność samochodu, który nie jest narażany na skrajne temperatury oraz warunki atmosferyczne w postaci deszczu, śniegu, lub co gorsza – gradu.

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy grad osiąga wielkość piłeczek ping-pongowych, niszcząc karoserię i uszkadzający szyby w pojeździe.

Kolejną opcją są parkingi strzeżone. Korzystanie z takich parkingów znacznie zmniejsza ryzyko kradzieży samochodu, ponieważ są one pod stałym, 24-godzinnym nadzorem prowadzonym przez kamery oraz zatrudnione do tego osoby.

Trzymaj kluczyki z dala od drzwi i okien lub zainwestuj w etui

Słyszałeś może historie o panach chodzących z „walizeczkami” po osiedlach i kręcących się wokół domów? Są to panowie próbujący sklonować dane z kluczyka samochodowego, aby ukraść twoje auto.

Zczytywanie klucza od auta metodą „walizki” polega na kradzieży samochodów wyposażonych w system bezkluczykowy (KeyLess). Złodzieje wykorzystują dwa urządzenia: skaner i wzmacniacz sygnału, które nazywane są „walizkami”. Pierwszy z nich zbliża się do samochodu ze skanerem, a drugi pozostaje w miejscu, gdzie sygnał może zostać przechwycony, na przykład blisko okna domu właściciela samochodu.

Gdy złodziej odbiera sygnał od klucza bezkluczykowego, sygnał ten jest wzmacniany przez urządzenie i przekazywany do drugiego urządzenia znajdującego się obok samochodu. W ten sposób złodzieje uzyskują dostęp do pojazdu, mogą otworzyć drzwi i uruchomić silnik bez fizycznej ingerencji.

Aby zabezpieczyć samochód przed tą metodą kradzieży, można zainwestować w specjalne etui blokujące sygnał RFID dla kluczyka lub stosować dodatkowe zabezpieczenia mechaniczne, takie jak Bear-Lock, które nie mogą zostać obejść przez metodę „walizki”.

Podsumowanie

Jeśli posiadasz nowe auto, albo starsze, ale wartościowe, warto zainwestować w jego dodatkowe zabezpieczenie. Oprócz wymienionych wyżej, można też zainstalować dodatkowy immobilizer lub inne fizyczne zabezpieczenia. Pamiętaj, aby zlecić instalację systemów ochrony profesjonalistom, aby uniknąć unieważnienia gwarancji samochodu.

Urządzenie Petrovision w wersji bazowej można zainstalować samodzielnie. W wersji rozszerzonej instalowane jest przez profesjonalistę do matrycy CANN.

Chociaż żadne zabezpieczenie nie jest stuprocentowo skuteczne, stosowanie się do podanych w tym artykule wskazówek może znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze rozwiązania charakteryzuje stabilność działania, niezawodność i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, nie idziemy na kompromisy.

Kadra profesjonalnych programistów i inżynierów zapewni najwyższą jakość zarówno od strony oprogramowania, jak i fizycznego wykonania naszych produktów. Nie oszczędzamy i nie idziemy na łatwiznę. Gwarantujemy stabilność działania naszych rozwiązań oraz ich użyteczność.

Nasze urządzenia służące do śledzenia GPS charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością (do 0.5 m) oraz bogatym zakresem funkcji. Jeśli posiadasz flotę aut osobowych, autobusów czy ciężarówek, chcesz śledzić prywatne auto przez 1 dzień lub monitorować położenie GPS cennego ładunku - nasze rozwiązania są wlaśnie dla Ciebie.

OPINIE KLIENTÓW

Na Pana Piotra zawsze można liczyć. Realizacja wykonana profesjonalnie, terminowo, wszystko zrobione na czas. Nie jest to pierwszy raz, kiedy korzystaliśmy z usług firmy Petrovision oraz na pewno nie ostatni.
Łukasz P., Warszawa
Dzięki użyciu systemu Autobserwacja nie mamy już problemów z ginącym paliwem. Dodatkowo jest lepsza kontrola nad flotą, można zapobiec wielu problemom. Koszt systemu jest nieporównanie niski do tego, jakie daje on nam korzyści. Jedyne czego żałuę, to że nie zainstalowaliśmy sobie tego systemu wcześniej.
Przemysław R., Bydgoszcz
Monitorowanie autobusu pozwala mi spać spokojnie, gdy moje dziecko jest na wycieczce szkolnej. Wiem, gdzie znajduje się autobus, mogę to sprawdzić o każdej porze dnia i nocy. Nie muszę co chwilę dzwonić do córki i pytać, czy wszystko w porządku.
Jolanta G., Poznań
Fundusze Europejskie

PETROVISION PIOTR KACZMAREK realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zakup usługi doradczej o charakterze prorozwojowym polegającej na wsparciu prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstwa poprzez wejście na nowe rynki zbytu i rozszerzenie oferty produktowej przedsiębiorstwa. Kwota dofinansowania: 104 348,75 zł.

Fundusze Europejskie

PIOTR KACZMAREK PETROVISION realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Ekspansja eksportowa firmy PETROVISION Piotr Kaczmarek na rynkach Zatoki Perskiej”

Celem projektu jest budowa międzynarodowej sieci sprzedaży rejestratorów GPS i technologii informatycznej autorstwa Petrovision poprzez pozyskanie partnerów handlowych na wybranych rynkach krajów Zatoki Perskiej

Dofinansowanie projektu z UE: 93 200 PLN