Łatwa i szybka integracja z SENT – Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu

15 maja 2023

Coraz większe grupy towarów w Polsce są objęte przez SENT. Właściciele firm transportowych muszą zadbać o to, aby przystosować do wymogów technicznie i prawnie, w przeciwnym razie grożą wysokie kary finansowe. Ale zacznijmy od początku – czym w ogóle jest SENT?

SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) to teleinformatyczny system wprowadzony przez polską administrację podatkową, który monitoruje drogowy i kolejowy transport towarów wrażliwych oraz handel paliwem w Polsce oraz międzynarodowy.

System pozwala na nadzorowanie przewozu towarów wrażliwych, takich jak tytoń, alkohol, produkty medyczne i paliwa. Osoby wysyłające, odbierające, transportujące towary wrażliwe lub handlujące paliwem są zobowiązane zgłosić informacje o przewozie do elektronicznego rejestru SENT i utrzymywać je aktualne.

Wysyłający towar muszą zarejestrować przesyłki przed transportem i przekazać numer referencyjny, informacje identyfikacyjne oraz szczegóły transportu swojemu przewoźnikowi. Przewoźnicy muszą również wyposażyć swoje pojazdy w urządzenie geolokalizujące. Firma Petrovision w swoich urządzeniach posiada integrację z SENT, dzięki czemu bardzo łatwo i szybko można dostosować się do wymogów.

Urządzenie, zgodnie z wymogami prawnymi, regularnie powiadamia rządowy system o położeniu pojazdu, przez co nie ma obaw dotyczących niedotrzymania wymogów prawnych. Obok SENT, urządzenia Petrovision obsługują także e-TOLL, co również może być przydatne dla wielu kierowców i właścicieli flot.

Jakie są kary za niedostosowanie do wymogów SENT?

W Polsce, za niedostosowanie się do wymogów systemu SENT, można otrzymać kary pieniężne. Przykładowo, kwota kary wynosi 10 000 PLN za niezgłoszenie przewozu towarów wrażliwych lub paliw, lub za podanie nieprawdziwych informacji w systemie. Jednak warto zauważyć, że prawo przewiduje możliwość odstąpienia od nałożenia kary na wniosek nadawcy, odbiorcy lub przewoźnika, jeśli istnieje uzasadniony interes lub jest to korzystne dla interesu publicznego. W przypadku nałożenia kary, należy odwołać się i wykazać zasadność nałożonej kary.

1 komentarz

  1. franek_34 pisze:

    Z tym sent nie ma żartów, lepiej to mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze rozwiązania charakteryzuje stabilność działania, niezawodność i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, nie idziemy na kompromisy.

Kadra profesjonalnych programistów i inżynierów zapewni najwyższą jakość zarówno od strony oprogramowania, jak i fizycznego wykonania naszych produktów. Nie oszczędzamy i nie idziemy na łatwiznę. Gwarantujemy stabilność działania naszych rozwiązań oraz ich użyteczność.

Nasze urządzenia służące do śledzenia GPS charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością (do 0.5 m) oraz bogatym zakresem funkcji. Jeśli posiadasz flotę aut osobowych, autobusów czy ciężarówek, chcesz śledzić prywatne auto przez 1 dzień lub monitorować położenie GPS cennego ładunku - nasze rozwiązania są wlaśnie dla Ciebie.

OPINIE KLIENTÓW

Na Pana Piotra zawsze można liczyć. Realizacja wykonana profesjonalnie, terminowo, wszystko zrobione na czas. Nie jest to pierwszy raz, kiedy korzystaliśmy z usług firmy Petrovision oraz na pewno nie ostatni.
Łukasz P., Warszawa
Dzięki użyciu systemu Autobserwacja nie mamy już problemów z ginącym paliwem. Dodatkowo jest lepsza kontrola nad flotą, można zapobiec wielu problemom. Koszt systemu jest nieporównanie niski do tego, jakie daje on nam korzyści. Jedyne czego żałuę, to że nie zainstalowaliśmy sobie tego systemu wcześniej.
Przemysław R., Bydgoszcz
Monitorowanie autobusu pozwala mi spać spokojnie, gdy moje dziecko jest na wycieczce szkolnej. Wiem, gdzie znajduje się autobus, mogę to sprawdzić o każdej porze dnia i nocy. Nie muszę co chwilę dzwonić do córki i pytać, czy wszystko w porządku.
Jolanta G., Poznań
Fundusze Europejskie

PETROVISION PIOTR KACZMAREK realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zakup usługi doradczej o charakterze prorozwojowym polegającej na wsparciu prowadzenia i rozwoju działalności przedsiębiorstwa poprzez wejście na nowe rynki zbytu i rozszerzenie oferty produktowej przedsiębiorstwa. Kwota dofinansowania: 104 348,75 zł.

Fundusze Europejskie

PIOTR KACZMAREK PETROVISION realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Ekspansja eksportowa firmy PETROVISION Piotr Kaczmarek na rynkach Zatoki Perskiej”

Celem projektu jest budowa międzynarodowej sieci sprzedaży rejestratorów GPS i technologii informatycznej autorstwa Petrovision poprzez pozyskanie partnerów handlowych na wybranych rynkach krajów Zatoki Perskiej

Dofinansowanie projektu z UE: 93 200 PLN